Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / BBQs / Crown Verity Gas Barbecue 5 Burners CVMCB36
Crown Verity Gas Barbecue 5 Burners CVMCB36 - BBQs
SKU: GH571
Category: BBQs
Tags: Barbecues, BBQs, Crown Verity Barbecues, Gas barbecues, Need description optimisation
23.2kW. Cooking area: 860x533mm
£3,322.40 ex VAT
Availability: Call for delivery
We are £50.59 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
Description
High quality barbecues grill, made from robust stainless steel and featuring independently controlled burners for cooking versatility. The removable pans catch any dripping fat and grease, helping to eliminate any flare ups and lockable castors ensure mobility and safety. Propane bottle not included.
- Stainless steel construction
- Rapid heat up time (6 minutes)
- Heavy duty, cool touch handle
- 10 years warranty on stainless steel burners and cooking grates
- Max product output: up to 280 burgers per hour
- Removable drip trays
- Independent burner controls
- Large grill area
Additional information
| Dimensions | 915(H) x 1118(W) x 711(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 860(W) x 533(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 79,500 Btu/Hr |
| Supplier Reference | CVMCB36 |
| Temperature Range | Max +425°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Weight | 86.6kg |
| Brand | Crown Verity |
| Section Name | Cooking Equipment |
| Product Type | Barbecues |
| Barcode | 5050984361395 |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product No Of Burners | 5 |
| Product Depth | 711 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 915 |
| Mobility | Wheels |
| Product Group | Barbecues |
| Undershelf | Yes |
| Wattage | 79500Btu/hr |
| Width (mm) | 1118 |
| Operating Temperature Range | 425 °C |
| Gas Supply | Y |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents
Related products
-
Crown Verity Gas Barbecue 4 Burners CVMCB30
Crown VeritySKU: GH570Availability: 3-5 days£3,283.00 ex VAT -
Crown Verity Gas Barbecue 6 Burners CVMCB48
Crown VeritySKU: GH572Availability: Call for delivery£4,297.55 ex VAT -
Crown Verity Gas Barbecue 8 Burners CVMCB60
Crown VeritySKU: GH573Availability: Call for delivery£5,471.67 ex VAT -
Crown Verity Gas Barbecue 10 Burners CVMCB72
Crown VeritySKU: GH574Availability: Call for delivery£6,117.83 ex VAT
