Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / BBQs / Crown Verity Gas Barbecue 10 Burners CVMCB72
Crown Verity Gas Barbecue 10 Burners CVMCB72 - BBQs
SKU: GH574
Category: BBQs
Tags: Barbecues, BBQs, Crown Verity Barbecues, Gas barbecues, Need description optimisation
46.6kW. Cooking area: 2057x533mm
£6,117.83 ex VAT
Availability: Call for delivery
We are £93.16 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
Description
Heavy duty commercial barbecue grill, constructed from stainless steel and featuring ten independently controlled burners. The removable pans catch any dripping fat and grease, helping to eliminate any flare ups. Wheel-mounted for mobility and including two lockable castors for safety. Note: Propane bottle not included.
- Stainless steel construction for added durability
- Rapid six-minute heat-up time
- Heavy duty, cool-touch handle
- Produces up to 560 burgers per hour
- Removable drip trays for easy maintenance
- Independent burner controls for precision cooking
- Large grill area for cooking a wide variety of food items
- 10-year warranty on stainless steel burners and cooking grates
Additional information
| Dimensions | 915(H) x 2057(W) x 711(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 2,057(W) x 533(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 159,000 Btu/Hr |
| Supplier Reference | CVMCB72 |
| Temperature Range | Max +425°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Weight | 170kg |
| Brand | Crown Verity |
| Section Name | Cooking Equipment |
| Product Type | Barbecues |
| Barcode | 5050984361425 |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product No Of Burners | 10 |
| Product Depth | 711 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 915 |
| Mobility | Wheels |
| Product Group | Barbecues |
| Undershelf | Yes |
| Wattage | 159000Btu/hr |
| Width (mm) | 2057 |
| Operating Temperature Range | 0 °C to 425 °C |
| Gas Supply | Y |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents
Related products
-
Crown Verity Gas Barbecue 5 Burners CVMCB36
Crown VeritySKU: GH571Availability: Call for delivery£3,322.40 ex VAT -
Crown Verity Gas Barbecue 6 Burners CVMCB48
Crown VeritySKU: GH572Availability: Call for delivery£4,297.55 ex VAT -
Crown Verity Gas Barbecue 8 Burners CVMCB60
Crown VeritySKU: GH573Availability: Call for delivery£5,471.67 ex VAT -
Crown Verity Gas Barbecue 4 Burners CVMCB30
Crown VeritySKU: GH570Availability: 3-5 days£3,283.00 ex VAT
