William Edwards Sultan’s Garden Blue Plates Coupe 210mm (12 Pack) - William Edwards Fine Bone China - Sultan's Garden
210(Ø)mm/8 1/4″. Pack Quantity: 12
Original price was: £354.99.£344.34Current price is: £344.34. ex VAT
Only £28.70 per unit
Availability: 2-3 days
We are £10.65 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 30/04/26
| 5 star | 0% | |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
0 of 0 reviews
Sorry, no reviews match your current selections
Description
Hand-decorated in Stoke-on-Trent, these coupe plates are part of William Edwards ever-popular Sultan’s Garden collection. They feature deep blue patterns of exotic wildlife and paradisical gardens and are crafted from white bone china.
- Brings a distinctive touch of exotic style to your table settings
- Provides a high level of chip resistance
- Finished in a scratch-resistant glaze
- Dishwasher safe for easy cleaning
Additional information
| Size Test | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 0.25(H) x 210(W)mm |
| Weight | 4.2kg |
| Brand | Steelite |
| Main Category | Crockery |
| Section Name | William Edwards Fine Bone Chin |
| Product Type | Sultans Garden |
| Barcode | 5018461727324 |
| Website Clearance Category | Tableware & Bar Supplies |
| Product Main Colour | Patterned |
| Product Depth | 0.24 |
| Product Diameter | 0.16 |
| Finish Type | None |
| Height (mm) | 0.25 |
| Product Tags | 8 inch plate, 8 inch plates, eight inch plate, 8" plate, eight inch plates |
| Range Name | Sultan's Garden |
| Shape | Round |
| Product Group | Plates |
| Width (mm) | 0.16 mm |
| Ireland Delivery Time | 10-12 weeks |


