Home / Shop / Front of House / Service Appliances / Salad Bars / Roller Grill Salad Bar SBM40FW
500W. Castors.4x 1/1GN
£4,149.99 Original price was: £4,149.99.£3,521.37Current price is: £3,521.37. ex VAT
Availability: 3-5 days
We are £53.62 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
Description
Salad bar wall side, chilled white wood.
- Lockable castors for easy positioning
- Electronic thermostat
- Single phase
- LED white lighting
- Also available in : light oak / dark oak / black
- Capable of holding up to 4 x 1/1 GN (sold separately)
- Fully mobile – perfect for events
- 2 locking castors
Additional information
| Dimensions | 1405(H) x 1495(W) x 855(D)mm |
|---|---|
| Refrigerant Type | R134a / 210g |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 100kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Section Name | Food Display and Gantry |
| Product Type | Salad Bars |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 855 |
| Feat Type | Lockable Castors |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1405 |
| Light Type | LED |
| Mobility | Castors |
| Product Group | Salad Bars |
| Wattage | 500W |
| Width (mm) | 1495 |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 10 °C |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
About Roller Grill
Related products
-
Roller Grill Chilled / Warm Salad Bar Dark SB40M
Roller GrillSKU: GD376Availability: 6-8 weeks£4,019.99Original price was: £4,019.99.£3,402.18Current price is: £3,402.18. ex VAT -
Roller Grill Chilled Salad Bar Dark SB40F
Roller GrillSKU: GD372Availability: 3-5 days£3,879.99Original price was: £3,879.99.£3,213.06Current price is: £3,213.06. ex VAT -
Kubus Drop In Cold Well Self Service 1175mm
KubusSKU: CW632Availability: 5-6 weeks£4,359.99Original price was: £4,359.99.£3,601.15Current price is: £3,601.15. ex VAT -
Roller Grill Chilled / Warm Salad Bar Light SB40M
Roller GrillSKU: GD374Availability: 6-8 weeks£4,019.99Original price was: £4,019.99.£3,442.57Current price is: £3,442.57. ex VAT

