Home / Shop / Front of House / Service Appliances / Salad Bars / Roller Grill Chilled Salad Bar Square Black
Black Finish. R134a
£4,149.99 Original price was: £4,149.99.£3,581.45Current price is: £3,581.45. ex VAT
Availability: 3-5 days
We are £54.54 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
Description
For showcasing a variety of chilled goods, this Roller Grill Square Chilled Salad Bar provides the perfect area to display your ingredients. The bar itself can accommodate up to 4/1 GN worth of containers, with you deciding what combination of canisters you would like in accordance with the size of your food selection. Featuring four side access windows for self-service use, the top area is LED illuminated to merchandise your foods effectively. The unit is mobile with two robust castors, making this model ideal for establishments where food type is varied or altered regularly such as a hotel or buffet.
- Ideal for presenting chilled foods
- Also available in: light oak dark oak white
- Single phase
- LED white light strips inside each corner of gantry
- Takes any combination of GN containers up to 150mm deep, total area of 4 1 GN
- Fully mobile with two locking castors
- Attractive wood finish
Additional information
| Dimensions | 1540(H) x 1435(W) x 1435(D)mm |
|---|---|
| Refrigerant Type | R134a / 210g |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 99kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Section Name | Food Display and Gantry |
| Product Type | Salad Bars |
| Website Clearance Category | Refrigeration |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 1435 |
| Feat Type | Lockable Castors |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1540 |
| Light Type | LED |
| Mobility | Castors |
| Product Group | Salad Bars |
| Wattage | 500W |
| Width (mm) | 1435 |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 10 °C |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
About Roller Grill
Related products
-
Roller Grill Chilled Salad Bar Square Dark Wood
Roller GrillSKU: GP304Availability: 6-8 weeks£4,149.99Original price was: £4,149.99.£3,481.97Current price is: £3,481.97. ex VAT -
Designline Drop In Cold Well Self Service 1175mm
DesignlineSKU: CW611Availability: 5-6 weeks£4,159.99Original price was: £4,159.99.£3,462.27Current price is: £3,462.27. ex VAT -
Designline Drop In Cold Island Well Self Service 1175mm
DesignlineSKU: CW607Availability: 5-6 weeks£4,419.99Original price was: £4,419.99.£3,700.64Current price is: £3,700.64. ex VAT -
Roller Grill Chilled Salad Bar Dark SB40F
Roller GrillSKU: GD372Availability: 3-5 days£3,879.99Original price was: £3,879.99.£3,213.06Current price is: £3,213.06. ex VAT

