Polar C-Series Energy Efficient Curved Door Display Fridge Black 235Ltr - Display Fridges & Freezers
Width: 515mm. 375W
Original price was: £879.99.£735.79Current price is: £735.79. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
| 5 star | 0% | |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Sorry, no reviews match your current selections
Description
Designed for the attractive presentation and merchandising of drinks, cakes, sandwiches and similar impulse purchase products, the 235Ltr capacity Polar C-Series energy efficient curved door display fridge in black provides the ideal solution for effective front-of-house product display.
With full 4-sided visibility, internal energy-saving LED lighting and four sturdy adjustable shelves, the multi-level display provides impressive flexibility, allowing you to configure your display to suit the contents – whether that’s tall desserts or canned/bottled drinks. The easy-access design allows the fridge to be positioned in either a self-service or assisted service location, so customers can easily help themselves if preferred. And thanks to the easy-clean design, the display chiller is exceptionally easy to maintain, freeing up valuable time for other tasks.
Polar C-Series shop display refrigeration is designed for everyday commercial use in less demanding environments. Functional and attractive, choose C-Series refrigeration if you won’t need to access the unit often. The C-series range works in conditions up to 32°C. Please note: model information can be found on the product database: https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/refrigeratingappliancesdirectsalesfunction. The Model Identifier can usually be found on the inside wall and on the reverse of the unit.
- Generous 235Ltr storage capacity
- Stylish plastic and glass exterior
- Powerful forced air cooling
- Intuitive digital controls
- Automatic off cycle defrost
- Energy-saving LED light highlights fridge contents to maximise sales
- 4 sturdy removable shelves maximise storage capacity
- Curved glass door
Additional information
| Capacity | 235Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 1690(H) x 515(W) x 485(D)mm |
| Material | Plastic & Glass |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Temperature Range | 0°C to 12°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 79kg |
| Brand | Polar |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Section Name | Display Fridges |
| Product Type | All Display Fridges |
| Barcode | 5050984734144 |
| Website Clearance Category | Refrigeration |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Cooling Type | Forced Air |
| Product Depth | 485 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Energy Rating | A |
| Feat Type | Feet |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 1690 |
| Product Tags | DP289 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 4 |
| Capacity (ml) | 235 |
| Range Name | C Series |
| Product Group | Display Fridges |
| Wattage | 375 |
| Width (mm) | 515 |
| 24hr Energy Consumption | 3.1kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 1133kWh/annum |
| Climate Class | 4 |
| Eco-Friendly | Yes |
| Model Number | CX573 |
| Operating Temperature Range | 0 °C to 12 °C |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Intended Use | Commercial |
Documents
- Download Polar C-Series Energy Efficient Curved Door Display Fridge Black 235Ltr Exploded Diagram
- Download Polar C-Series Energy Efficient Curved Door Display Fridge Black 235Ltr Spec Sheet
- Download Polar C-Series Energy Efficient Curved Door Display Fridge Black 235Ltr User Manual
- Download Product Information Sheet









