114(Ø)mm / 4 1/2″
Original price was: £27.99.£26.88Current price is: £26.88. ex VAT
Only £4.48 per unit
Availability: 13/06/2026
We are £1.41 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
Description
Olympia Kristallon Fusion Soup Bowl 4.5″ (Box 6)
- Scratch and stain resistant
- Ridged design
- Works superbly with Olympia Fusion crockery
- Contemporary black melamine
- Dishwasher safe
Additional information
| Size Test | 6 |
|---|---|
| Capacity | 350ml |
| Dimensions | 58(H) x 114(Ø)mm | 2¼(H)" x 4½(Ø)" |
| Material | Melamine |
| Weight | 118g |
| Brand | Olympia |
| Main Category | Crockery |
| Section Name | Olympia Crockery |
| Product Type | Fusion |
| Barcode | 5050984520181 |
| Website Clearance Category | Tableware & Bar Supplies |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Diameter | 114 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Height (mm) | 58 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Capacity (ml) | 0.3 |
| Range Name | Kristallon |
| Shape | Round |
| Stackable | Stackable |
| Product Group | Bowls |
| Weight | 0.73 kg |
About Olympia
The Olympia range of catering equipment offers an extensive collection of beverage dispensers, crockery, chafing sets, cutlery, glassware, service and buffet ware. With an option to suit every dining occasion, Olympia is an ideal choice for the professional catering establishment that requires hardwearing, long lasting, functional catering supplies.













