Quartz Tube Heating Element for Lincat Grills – Compatible With Lincat Ref EL26 - Lincat Spare Parts & Accessories
For Lincat Grills LPC, LSC and LGT
Original price was: £10.49.£10.06Current price is: £10.06. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.53 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
A high quality replacement product, this 500W heating element is designed to fit seamlessly into Lincat Lynx branded salamander grills. Compatible models include LPC, LSC and LGT – codes J534, J535 and J766.
- Quartz Tube
- 500W 240V Quartz Tube Heating Element – Fits Lincat Grills LPC, LSC, LGT
- 500W 240V Quartz Tube Heating Element – For J534, J535, J766
- 500W 240V Quartz Tube Heating Element – Compatible With Lincat Ref EL26
Additional information
| Material | Quartz Glass & Stainless Steel |
|---|---|
| Voltage | 240V 500W |
| Weight | 560g |
| Brand | Lincat |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Section Name | Lincat Spare Parts |
| Product Type | Lincat Grill Parts |
| Barcode | 5050984545283 |
| Website Clearance Category | Spares & Accessories |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Group | Spares |
| Weight | 0.05 kg |

