Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Tramontina Stainless Steel Triple Base Frying Pan 30cm
Tramontina Stainless Steel Triple Base Frying Pan 30cm - Frying Pans
300(Ø)mm. Stainless Steel. Induction compatible.
£48.99 Original price was: £48.99.£47.02Current price is: £47.02. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.47 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
The Tramontina 30cm stainless steel frying pan offers durability and increased cooking performance at an affordable price. The triple layer base, which comprises a sandwich of stainless steel, aluminium, then stainless steel, ensures even heat distribution and more efficient cooking.
The comfortable stainless steel handle features a handy hanging hole, and the pan can also be used in the oven up to 260°C which is great for finishing off gratin dishes or keeping food warm. The Tramontina pan is also easy to clean and is dishwasher safe.
- Triple layer base (stainless steel, aluminium, then stainless steel) provides an even heat distribution for more efficient cooking
- Comfortable stainless steel handle with handy hanging hole
- Suitable for all hob types including induction, gas, and electric. Oven proof up to 260°C
- Made in Brazil
- Easy-clean design -just water, soap, and a soft sponge. Also dishwasher safe
Additional information
| Capacity | 2.9Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 80(H) x 300(Ø)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | 62635300 |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.38kg |
| Brand | Tramontina |
| Main Category | Cookware |
| Section Name | Pots and Pans |
| Product Type | Frying Pans |
| Barcode | 7891116029251 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 520 |
| Product Diameter | 300 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 80 |
| Ovenproof | Yes |
| Capacity (ml) | 2.9 |
| Product Group | Frying Pans |
| Width (mm) | 315 |
| Operating Temperature Range | 260 °C |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.49 kg |
Related products
-
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 260mm
De BuyerSKU: DN898Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£55.99Original price was: £55.99.£55.28Current price is: £55.28. ex VAT -
-
Vogue Tri Wall Copper Frying Pan 200mm
VogueSKU: CM678Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£51.99Original price was: £51.99.£51.40Current price is: £51.40. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 200mm
VogueSKU: CB899Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£29.99Original price was: £29.99.£28.97Current price is: £28.97. ex VAT