Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Tramontina Stainless Steel Triple Base Frying Pan 20cm
Tramontina Stainless Steel Triple Base Frying Pan 20cm - Frying Pans
200(Ø)mm. Stainless Steel. Induction compatible.
£33.99 Original price was: £33.99.£32.77Current price is: £32.77. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.72 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
The Tramontina 20cm stainless steel frying pan offers durability and increased cooking performance at an affordable price. The triple layer base, which comprises a sandwich of stainless steel, aluminium, then stainless steel, ensures even heat distribution and more efficient cooking.
The comfortable stainless steel handle features a handy hanging hole, and the pan can also be used in the oven up to 260°C which is great for finishing off gratin dishes or keeping food warm. The Tramontina pan is also easy to clean and is dishwasher safe.
- Triple layer base (stainless steel, aluminium, then stainless steel) provides an even heat distribution for more efficient cooking
- Comfortable stainless steel handle with handy hanging hole
- Suitable for all hob types including induction, gas, and electric. Oven proof up to 260°C
- Made in Brazil
- Easy-clean design -just water, soap, and a soft sponge. Also dishwasher safe
Additional information
| Capacity | 1.1Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 49(H) x 200(Ø)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | 62635200 |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 660g |
| Brand | Tramontina |
| Main Category | Cookware |
| Section Name | Pots and Pans |
| Product Type | Frying Pans |
| Barcode | 7891116029237 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 408 |
| Product Diameter | 200 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 49 |
| Ovenproof | Yes |
| Capacity (ml) | 1.1 |
| Product Group | Frying Pans |
| Width (mm) | 216 |
| Operating Temperature Range | 260 °C |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.69 kg |
Related products
-
Vogue Cast Aluminium Non Stick Teflon Frying Pan 260mm
VogueSKU: DC701Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£36.99Original price was: £36.99.£35.62Current price is: £35.62. ex VAT -
Bourgeat Elite Pro Non Stick Induction Frying Pan 200mm
Matfer BourgeatSKU: C334Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£68.99Original price was: £68.99.£66.92Current price is: £66.92. ex VAT -
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 240mm
De BuyerSKU: DN897Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£47.99Original price was: £47.99.£46.07Current price is: £46.07. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 200mm
VogueSKU: CB899Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£29.99Original price was: £29.99.£28.97Current price is: £28.97. ex VAT