Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Nisbets Essentials Aluminium Non-Stick Teflon Frying Pan 20cm
Nisbets Essentials Aluminium Non-Stick Teflon Frying Pan 20cm - Frying Pans
200(Ø)mm. 800ml. Aluminium.
£8.69 Original price was: £8.69.£8.35Current price is: £8.35. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.44 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
Aluminium non-stick pan with riveted handle.
- Teflon non-stick coating reduces food burning or sticking to the pan
- Oven proof – can be quickly transferred from hob to oven
- Suitable for all hob types, including induction
- Strong riveted handle makes it easy to lift or carry the pan
- Handle features hanging hole for easy storage
- Please note: metal handle transfers heat – use suitable hand protection
- Hand wash only
Additional information
| Capacity | 800ml |
|---|---|
| Dimensions | 35(H) x 200(Ø)mm |
| Material | Aluminium |
| Blade Handle Material | Black |
| Weight | 500g |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Main Category | Cookware |
| Section Name | Pots and Pans |
| Product Type | Frying Pans |
| Barcode | 5050984789595 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Diameter | 200 |
| Dishwasher Safe | No |
| Height (mm) | 35 |
| Induction | Induction Ready |
| Product Tags | DG164 |
| Non Stick | Yes |
| Capacity (ml) | .8 |
| Product Group | Frying Pans |
| Weight | 0.49 kg |





