Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Smooth Plancha 38x26cm
380(D) x 260(W)mm. Carbon steel. Induction compatible.
£88.99 Original price was: £88.99.£87.29Current price is: £87.29. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.70 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
The 38x26cm De Buyer smooth plancha pan is designed to help you grill meat without the need to add fats, making it a great choice for healthy cooking.
Perfect for cooking shellfish, fish and vegetables, this high quality plancha has been designed and manufactured in France to the highest specifications. The 2.5-3mm thick carbon steel is suitable for use on all heat sources including induction.
- Aluminium riveted handles
- Suitable for all heat sources including induction
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 25(H) x 260(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 2.21kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Section Name | Pots and Pans |
| Product Type | Frying Pans |
| Barcode | 3011245640019 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 380 |
| Dishwasher Safe | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 25 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | No |
| Product Group | Frying Pans |
| Width (mm) | 260 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 2.52 kg |
About De Buyer
Related products
-
-
Vogue Tri Wall Copper Frying Pan 200mm
VogueSKU: CM678Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£51.99Original price was: £51.99.£51.40Current price is: £51.40. ex VAT -
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 240mm
De BuyerSKU: DN897Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£47.99Original price was: £47.99.£46.07Current price is: £46.07. ex VAT -
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 280mm
De BuyerSKU: DN892Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£183.99Original price was: £183.99.£180.41Current price is: £180.41. ex VAT
