Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Black Iron Frying Pan 20cm
200(Ø)mm. Blue steel.
£31.99 Original price was: £31.99.£30.87Current price is: £30.87. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.62 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
Heavy duty Professional quality black iron cookware.
- Firmly riveted long iron handle – suitable for hobs and ovens
- Suitable for most hob types, except induction
- Extra strong, long-lasting blued iron construction
- Ideal for searing, browning and grilling
- Optimised heat diffusion ensures even heat across the base – no hot spots
- Heavy iron surface is blued via thermal treatment
- Hand wash only
- Hand wash only
Additional information
| Capacity | 700ml |
|---|---|
| Dimensions | 20(H) x 200(Ø)mm | ¾(H)" x 7¾(Ø)" |
| Material | Iron |
| Weight | 910g |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Section Name | Pots and Pans |
| Product Type | Frying Pans |
| Barcode | 3011245200206 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Grey |
| Product Secondary Colour | Grey |
| Product Diameter | 200 |
| Dishwasher Safe | No |
| Finish Type | Blued Iron |
| Height (mm) | 20 |
| Product Tags | DL949 |
| Non Stick | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Capacity (ml) | 0.7 |
| Product Group | Frying Pans |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.92 kg |
About De Buyer
Related products
-
Bourgeat Elite Pro Non Stick Induction Frying Pan 200mm
Matfer BourgeatSKU: C334Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£68.99Original price was: £68.99.£66.92Current price is: £66.92. ex VAT -
Nisbets Essentials Bar Blender 1.6Ltr
Nisbets EssentialsSKU: DN987Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£109.99Original price was: £109.99.£107.66Current price is: £107.66. ex VAT -
De Buyer Black Iron Crepe Pan 200mm
De BuyerSKU: DL952Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£24.49Original price was: £24.49.£23.46Current price is: £23.46. ex VAT -
De Buyer Mineral B Black Iron Crepe Pan 240mm
De BuyerSKU: DN903Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£46.99Original price was: £46.99.£45.12Current price is: £45.12. ex VAT









