Fastpac Small Round Food Containers 375ml (500 Pack) - Food Bags & Takeaway Containers
375ml. Pack quantity: 500
Original price was: £85.99.£84.38Current price is: £84.38. ex VAT
Only £0.17 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.61 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
High performance range ideal for deliveries of both hot and re- heatable meals
- Microwave safe
- High-grade material means food can be eaten directly from container
- Reusable
- Recyclable
- Handwash only
- Stackable for easy storage
- Heat resistant from -18C° to +100C°
- Compact design enables easy storage and transportation
- Highly leak and impact resistant
- Made from 30% organically sourced minerals for added strength
- Lids sold separately (Product Code: DW789)
- Ideal for restaurants offering a home delivery service
Additional information
| Size Test | 500 |
|---|---|
| Capacity | 375ml / 13oz |
| Dimensions | 53(H)mm |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 40g |
| Brand | Fastpac |
| Main Category | Catering Disposables |
| Section Name | Disposable Food Packaging |
| Product Type | Takeaway Food Containers |
| Barcode | 5410508201574 |
| Assembly | Fully Assembled |
| Website Clearance Category | Consumables |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Diameter | 130 |
| Height (mm) | 53 |
| Product Tags | hot box |
| Microwave Safe | Yes |
| Capacity (ml) | 0.375 |
| Recycling | Reusable |
| Shape | Round |
| Suitable For | Hot Food |
| Product Group | Plastic Containers<multisep/>Reusable Takeaway Containers |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 6.60 kg |

_53417894.webp)
_f17613d4.webp)
_4f2e231f.webp)
_8e1fee19.webp)
_0b4a0e7d.webp)
_19c7527f.webp)
_d8e5e743.webp)