Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Cake Decorating / PME Large Flower Pics (6 Pack)
Pack of 6
£2.29 Original price was: £2.29.£2.18Current price is: £2.18. ex VAT
Only £0.37 per unit
Availability: Awaiting Stock
We are £0.11 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
Out of stock
Description
The PME large flower pics are the ideal holder for wired edible and non edible decorations. The perfect way to secure wired sugar flowers and wired cutout shapes into decorated celebration cakes, cupcakes and desserts. Sold in packs of 6.
- Pack of 6
- Perfect for delicate cake work
Additional information
| Size Test | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 140(H) x 25(W)mm |
| Material | ABS |
| Supplier Reference | FP302 |
| Weight | 18g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Section Name | Cake Decorating |
| Product Type | Cake Decorating Supplies |
| Barcode | 5060281182999 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 90 |
| Height (mm) | 140 |
| Microwave Safe | No |
| Product Group | Cake Decoration |
| Width (mm) | 25 mm |
| Ireland Delivery Time | 14 day |
| Weight | 0.02 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Shoes For Crews Men’s Everlight Eco
Shoes For Crews£65.27 – £65.95Price range: £65.27 through £65.95 ex VAT -
PME Straight Edge Smoother with Handle 84x169mm
PMESKU: GL233Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£5.39Original price was: £5.39.£5.12Current price is: £5.12. ex VAT -
-
Skechers Womens Cessnock Slip In Shoes Black
Skechers£38.47 – £40.84Price range: £38.47 through £40.84 ex VAT
