Home / Shop / Barware / Bar Fridges / Polar G-Series 900mm Triple Solid Door Back Bar Cooler in Black 330Ltr
SKU: GL017
Category: Bar Fridges
Tags: Bar coolers, Bar Fridges, Beer coolers, Beer fridges, Bottle coolers, Category required, Commercial bar fridges, Need description optimisation
Height: 900mm. 350W. Three solid doors
£939.99 Original price was: £939.99.£526.97Current price is: £526.97. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £8.02 cheaper than Nisbets!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
Keep your best sellers chilled and ready with these back bar coolers. Integral temperature controller and auto defrost. Door options of hinged or sliding to allow for different space options or preferences. 2 heights available.
- Energy-saving LED interior lighting for easy identification of contents
- 6 strong adjustable shelves
- Optional wine shelf available (sold separately)
- Lockable for added stock security
- Solid door – perfect for back bar areas
- Ambient temperature range: 5°C to 38°C
- Strong, easy-clean painted steel exterior
- Auto-close door to reduce running costs and improve energy efficiency
- Rear rollers enable easy positioning for simpler cleaning and installation
Additional information
| Capacity | 270 x 330ml bottles |
|---|---|
| Dimensions | 900(H) x 1350(W) x 520(D)mm |
| Insulation Thickness | 40mm |
| Material | Steel |
| Power Type | 350W. 2.43A |
| Refrigerant Type | R600a / GWP 3 |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 80kg |
| Brand | Polar |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Section Name | Beer Fridges |
| Product Type | All Beer Fridges |
| Barcode | 5050984640063 |
| Website Clearance Category | Refrigeration |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Cooling Type | Fan Assist |
| Product Depth | 520 |
| Door Location | Front |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Energy Rating | B |
| Feat Type | Feet |
| Fridge Capacity | 330 |
| Number Of Fridge Doors | Single |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Black |
| Cooling Type | Bar Fridge |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 900 |
| Light Type | LED |
| Fitting Type | Undercounter |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 6 |
| Capacity (ml) | 330 |
| Range Name | G Series |
| Suitable For | Bars |
| Product Group | Beer Fridges |
| Wattage | 230 |
| Width (mm) | 1350 |
| 24hr Energy Consumption | 2.92kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 1068kWh/annum |
| Bottle Capacity (ml) | 270 x 330ml |
| Climate Class | 4 |
| Net Volume | 312Ltr |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 8 °C |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 48 hours |
| Intended Use | Commercial |
Documents
- Download Polar G-Series 900mm Triple Solid Door Back Bar Cooler in Black 330Ltr Spec Sheet
- Download Polar G-Series 900mm Triple Solid Door Back Bar Cooler in Black 330Ltr Exploded Diagram
- Download Product Information Sheet
- Download Polar G-Series 900mm Triple Solid Door Back Bar Cooler in Black 330Ltr User Manual
About Polar
With over 225,000 units sold worldwide, Polar refrigeration has rapidly become a renowned and trusted brand for professional caterers and commercial venues everywhere. They have a complete range of innovative solutions for front and back of house food storage, including Polar fridges, Polar ice makers, blast chillers and chest freezers. Preparation and display machines including counters, prep stations, wine chillers and multideck displays are also available.
Related products
-
Olympia Bar Blade Bottle Opener with PVC Grip
OlympiaSKU: CD273Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£2.69Original price was: £2.69.£2.56Current price is: £2.56. ex VAT -
Polar Back Bar Cooler with Hinged Doors in Black 330Ltr
PolarSKU: GL004Availability: 10/03/2026£919.99Original price was: £919.99.£551.59Current price is: £551.59. ex VAT -
Olympia Rubber Bar Mat 670 x 80mm
OlympiaSKU: C174Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£6.79Original price was: £6.79.£5.12Current price is: £5.12. ex VAT -
Polar Back Bar Cooler with Hinged Doors in Stainless Steel 330Ltr
PolarSKU: GL009Availability: 10/03/2026£999.99Original price was: £999.99.£596.90Current price is: £596.90. ex VAT







